Autor: Jacek Furga

Jacek Furga
Technologie i innowacje

Centrum Prawa Bankowego i Informacji zmienia się w Centrum Procesów Bankowych i Informacji sp. z o.o.

Powstała trzydzieści lat temu Bankowa Spółka Prawnicza aktywnie zaangażowała się w odpowiedzialny proces tworzenia nowoczesnego otoczenia regulacyjnego dla rynku finansowego. W kolejnych latach istotnym obszarem aktywności Spółki stała się wymiana i udostępnianie informacji, co znalazło odzwierciedlenie w zmienionej wtedy nazwie – Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Obecnie, w dobie dynamicznej digitalizacji rynku finansowego, na pierwszy plan wysuwają się kwestie technologiczne, które i dla naszej spółki nabierają wymiaru priorytetowego. Dlatego od 10 lipca br. nazywamy się Centrum Procesów Bankowych i Informacji sp. z o.o. – informuje dr Jacek Furga, prezes CPBiI.

CZYTAJ WIĘCEJ
dr Jacek Furga
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

Czy rządowa strona internetowa z informacjami o rzeczywistych cenach transakcji nieruchomości, to rewolucyjna zmiana na rynku mieszkaniowym?

Pod rewolucyjnymi hasłami minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział wczoraj (29 marca ’23), że w 2024 roku uruchomiona zostanie rządowa strona internetowa z informacjami o rzeczywistych cenach transakcji nieruchomości, pisze dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich, szef Centrum AMRON.

CZYTAJ WIĘCEJ
Centrum AMRON
Nieruchomości

Nowa Rekomendacja J KNF i 4 mln danych w AMRON

19 stycznia 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego dyskutowała o nowej treści Rekomendacji J, dotyczącej zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach. Paradoksem polskiego rynku nieruchomości jest fakt, że największym orędownikiem uporządkowania informacji o wartościach nieruchomości jest nadzór finansowy, a realizatorem tej misji i właścicielem największej w kraju bazy danych o cenach i wartościach nieruchomości jest Związek Banków Polskich, pisze dr Jacek Furga,
prezes Centrum AMRON.

CZYTAJ WIĘCEJ
niemiecka umowa kredytowa, euro banknoty
Nieruchomości

Czy warto skorzystać z niemieckich wzorów finansowania budownictwa mieszkaniowego?

Po zaskakująco pozytywnych wynikach opublikowanych w najnowszym Raporcie AMRON-SARFiN w kontekście dynamicznego wzrostu akcji kredytowania nabywców mieszkań przez sektor bankowy w Polsce warto sprawdzić, jak wygląda skala i struktura finansowania transakcji mieszkaniowych w Niemczech, pisze dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP, prezes Centrum AMRON.

CZYTAJ WIĘCEJ
Pieniądze na tle flagi Niemiec
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

Węgrzy rocznie budują cztery razy mniej mieszkań niż w czasach realnego socjalizmu

Mimo różnych form wsparcia dla węgierskich rodzin zaciągających kredyty hipoteczne na Węgrzech nadal brakuje mieszkań, a te które są kupowane pochodzą w większości z rynku wtórnego, pisze dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości | Wydarzenia

Przed XVII Kongresem Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych

Pandemia koronawirusa sprawiła, że tradycyjnie organizowany przez Związek Banków Polskich Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych nie mógł odbyć się w listopadzie 2020 roku. Z uwagi na wprowadzenie ograniczeń pandemicznych i zakaz organizacji masowych spotkań i wydarzeń biznesowych, kierując się Państwa bezpieczeństwem i komfortem, podjęliśmy decyzję o przełożeniu XVII edycji Kongresu, pisze Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, prezes Centrum AMRON.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości

ZBP dba o profesjonalizm kadr bankowych

Publikacja pani redaktor Karoliny Wysota w „Pulsie Biznesu” wywołała w środowiskach związanych z rynkiem nieruchomości sporo emocji. Do opublikowanego w dniu 4 sierpnia 2019 roku artykułu o staraniach Związku Banków Polskich na rzecz podnoszenia kwalifikacji przez kadry bankowe wkradło się, zapewne za sprawą pozyskanych opinii od osób, które nie umiały lub nie chciały odróżnić celu, jaki przyświeca Związkowi Banków Polskich od jednego z narzędzi, z którego ZBP w realizacji tego celu korzysta.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2018/03

Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Kasy oszczędnościowo-budowlane filarem Narodowego Programu Mieszkaniowego

W grudniowym numerze „Miesięcznika Finansowego BANK” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, w artykule „Jak państwo może zyskać, wspierając rynek nieruchomości” pozytywnie zaopiniował system oszczędzania w kasach oszczędnościowo-budowlanych. Wyraził jednak wątpliwość, czy wspieranie przez państwo oszczędzania w tych kasach jest optymalną formą wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Wieloletnie doświadczenia kilkunastu krajów jednoznacznie potwierdzają, że jeśli państwo już decyduje się interweniować na rynku mieszkaniowym, to najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną formą takiej interwencji jest motywowanie i wspieranie obywateli do oszczędzania, a następnie inwestowania zgromadzonych oszczędności w poprawę warunków mieszkaniowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
FN 2017/07-09 (lipiec-wrzesień 2017)

Instrumenty Finansowania Nieruchomości | MIESZKANIE? Masz jak w banku! / A flat? You have it like in a bank!

Finansowanie budownictwa mieszkaniowego stanowi dla sektora bankowego istotną część biznesowej aktywności. Od początku tego stulecia, szczególnie od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to banki oferujące komercyjny kredyt hipoteczny są dominującym źródłem środków, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ
FN 2017/04-06 (kwiecień-czerwiec 2017)

Raporty: AMRON – SARFiN Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości – I kwartał 2017 r.

To już trzydziesta pierwsza edycja Raportu Centrum AMRON* publikowanego przez Związek Banków Polskich! Od prawie 8 lat systematycznie co kwartał dostarczamy aktualne informacje o skali akcji kredytowej polskich banków w obszarze finansowania nieruchomości mieszkaniowych oraz trendach i cenach transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Prezentujemy wyniki I kwartału 2017 roku w odniesieniu do wyników z kilku poprzednich kwartałów.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2016/12

Centrum AMRON w służbie bankowości

Od września 2004 r., a więc już ponad 12 lat, na rynku międzybankowej wymiany informacji o nieruchomościach działa Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami – Centrum AMRON. A może inaczej – to Centrum AMRON wykreowało – pod patronatem Związku Banków Polskich oraz przy istotnym wsparciu nadzorczym Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego, Komisji Nadzoru Bankowego, a następnie Komisji Nadzoru Finansowego – rynek międzybankowej wymiany informacji o nieruchomościach.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1